هنر مولد

فصل اول هنر مولد با پروسسینگ

هنر مولد به هنری اطلاق می شود که به طور کامل یا جزئی با استفاده از یک سیستم خود مختار ایجاد شده است. یک سیستم مستقل در این زمینه عموماً غیر انسانی است و می تواند به طور مستقل ویژگی های یک اثر هنری را تعیین کند که در غیر این صورت نیاز به تصمیم گیری هایی دارد که مستقیماً توسط هنرمند اتخاذ شود. در بعضی موارد ، آفریننده انسان ممکن است ادعا کند که سیستم مولد بیانگر ایده هنری خودشان است و در بعضی دیگر این سیستم نقش خالق را به عهده می گیرد.

“هنر مولد” غالباً به هنر الگوریتمی (الگوریتم تعیین شده در اثر هنری تولید شده توسط رایانه) اشاره دارد ، اما هنرمندان نیز می توانند آن را با استفاده از سیستم های شیمی ، زیست شناسی ، مکانیک و روباتیک ، مواد هوشمند ، تصادفی دستی ، ریاضیات ، نقشه برداری از داده ها ، تقارن ، کاشی کاری و … بسازند . بیشتر.

معمولا هنر مولد با به کار گیری متغییرهای تصادفی و استفاده از منطق کامپیوتر ، هنری غیر تکراری و تصادفی است . این هنر تا حدی که هنرمند برایش تعریف کند می تواند خود مختار باشد .

Processing یک زبان برنامه نویسی متن باز Open source است که برای طراحی هنرهای الکترونیکی، هنرهای رسانه ای جدید و طراحی بصری ایجاد شده است و هدف آن آموزش اصول برنامه نویسی کامپیوتر به برنامه نویس های غیر حرفه ای در قالب مفاهیم بصری است و در حال حاضر در سراسر دنیا ده ها هزار نفر دانشجو، هنرمند، طراح، محقق و طراحان بازی های سرگرمی از این نرم افزار قدرتمند جهت یادگیری، نمونه سازی و ساخت محصول استفاده می کنند. این نرم افزار با نام های Processing، پردازش و پروسسینگ در ایران شناخته میشود. از جمله ویژگی های این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دانلود رایگان و Open source
  • قابل نصب در سیستم عامل های مختلف (GNU/Linux ,Mac OS X , Windows, Android ,ARM)
  • محیط برنامه نویسی ساده و جذاب
  • برنامه های تعاملی دو بعدی، سه بعدی و با امکان خروجی PDF
  • بیش از ۱۰۰ کتابخانه کاربردی موجود در زمینه های مختلف

قسمت اول:

قسمت دوم:

قسمت سوم:

قسمت چهارم:

قسمت پنجم:

قسمت ششم:

قسمت هفتم:

قسمت هشتم:

قسمت نهم:

قسمت دهم: