بررسی سطح محاسباتی

چکیده

در دهه‌های اخیر، در زمینه طراحی معماری روش شناسی‌های جدیدی پدیدار شده که از کامپیوتر به عنوان یک ابزار طراحی بهره می‌برند. این امر مجموعه‌ی متنوع از توانایی‌های دیجیتالی و یک نوع جدید از دانش معماری را ایجاد نموده است. با توجه به گسترش روزافزون استفاده از نرم‌افزارهای در حرفه معماری در ایران و با توجه به تلاش‌های که در این زمینه صورت گرفته به هر حال، کمبود چارچوب نظری که امکان یک دستور کار جامع آموزشی برای تدریس طراحی دیجیتال در معماری را فراهم کند احساس می‌شود. مقاله حاضر تلاشی در راستای یک چنین پایه‌ی نظری بر مبنای مفهوم کارکردهای محاسبه پذیر را ارائه می‌نماید.

این رویکرد منجر به ایجاد چشم انداز انتزاعی در مورد طراحی دیجیتال می‌شود که امکان گروه‌بندی روش‌های طراحی دیجیتال معاصر و درک رابطه‌ی منطقی آن‌ها را فراهم می‌کند. ارزیابی نتایج و تحلیل های مقاله نشان دهنده این موضوع است که اگر طراحی معماری با استفاده از روش های بازنمایی «ترسیم،مدلسازی» هدایت شده باشد باید آنها را غیر دیجیتال در نظر گرفت به این دلیل که از هیچ ظرفیت محاسباتی کامپیوترها در طراحی استفاده نشده است و کامپیوتر فقط نقش کمک ترسیم را داشته است.اما سطح محاسباتی طراحی شامل گذار از فرآیندهای غیر دیجیتال «ترسیم و کامپیوتری کردن صرف» به فرآیندهای طراحی دیجیتال«تولید،فرم یابی»است.

این مقاله توسط سجاد امیدی پور تهیه و تنظیم شده است.

کلید واژه: معماری دیجیتال،تفکرمحاسباتی،طراحی رایانشی،مدل‌سازی پارامتریک،طراحی الگوریتمیک

  • مقدمه

امروزه استفاده از رایانه به واسطه‌ی امکان گسترده‌ی دسترسی و کاهش قابل توجه هزینه‌های تولید رشد زیادی داشته است.

چیزی که بیست سال بیش غیر قابل تصور می‌نمود.این امر که بسیاری از ما روزانه به گونه‌ای ردنکردنی با فناوری‌های دیجیتال درگیر هستیم نشانگر این مسئله است که این ابزار چه آسان و با این وجود به گونه‌ای چشم‌گیر با زندگی روزانه‌ی ما عجین شده اند. قطعا همیشه این گونه نبوده است.در واقع حتی در همین چند دهه‌ی پیش،مثلا دهه 90 میلادی، تعداد کمی از شرکت‌های معماری از رایانه استفاده می‌کردند، مگر به عنوان وسیله‌ای برای صرفه جویی در زمان و به منظور انجام وظایف اداری مانند پردازش واژه و حسابداری.اولین نرم افزار واقعی کمک ترسیم ساخته شده،یک سیستم فوق العاده خلاقانه(البته در مقایسه با نرمافزارهای پیشرفته امروزی خیلی ابتدایی است) به نام اسکچ پد «Sketchpad»توسط ایوان سودرلند1 به عنوان بخشی از تز دکترای وی در دانشگاه ام آی تی،در اوایل 1960 طراحی شد.

این برنامه به طراح اجازه می داد که به کمک قلم نوری روی یک مانیتور ترسیم کند.این نرم افزار اگر چه اولین نوع خود بود،اما اولین برنامه‌ای که به قابلیت تجاری شدن رسید و توانست به بازار راه پیدا کند پرونتو بود که در سال 1957 توسط هانراتی تهیه شد که لقب پدر نرم‌افزارهای کد «کمک ترسیم» را دارد. اما اسکچ پد اولین برنامه ای است که توانست به کمک ایجاد یک فضایی گرافیکی واسط یک تعامل گرافیکی بین رایانه و کاربر برقرار کند.تا پیش از این برنامه ها هم چنان به زبان برنامه نویسی و کدهای عددی بود که می توانستند خروجی گرافیکی ارائه دهند.

جهت خرید این مقاله از طریق لینک زیر یا شماره 09379642601 اقدام کنید.

جهت خرید کلیک کنید.

بعد خرید حتما به شماره 09379642601 یک پیام بدهید.