با عرض سلام و ادب. معرفی کتاب زاغ بور، بررسی پلاگین های گرس هاپر

  • با پیشرفت و توسعه رایانه­ها حرفه طراحی عمیقا تحت­تأثیر این انقلاب دیجیتال قرار گرفته است. رایانه­ها ظرف مدت کوتاهی به­عنوان یکی از پذیرفت­ ترین ابزارها در طراحی شناخته شده‌ است و مورد استفاده بسیاری از طراحان قرار گرفته است. با توسعه ابزارهای دیجیتال به تدریج مدل‌سازی رایانه­ای وارد مرحله‌ای شد که دیگر به رایانه­ها ا به­عنوان یک ابزار که فقط وظیفه‌ی کامپیوتری کردن مدارک طراحی را داشتند نگریسته نمی‌شود. بلکه به­عنوان یک همکار در کنار طراح نقش خود را در پروژه ایفا می‌کنند. این سطح از سطوح بهره­وری محاسباتی کامپیوتر­ ها در طراحی تحت عنوان طراحی رایانشی شناخته می‌شود. کتاب حاضر نیز به بررسی این سطح از مدل‌سازی کامپیوتری تحت عنوان ابزارهای طراحی پارامتریک متمرکز است.

چرا زاغ‌بور:

  1. زاغ‌بور جزو اولین مراجع تخصصی پلاگین‌های برنامه گرس هاپر است. بررسی پلاگین‌ها از این جهت برای ما مهم هستند که فرایند دست­یابی به اهداف را سریع­تر نموده و نیاز به ایجاط رابطه‌های طولانی در محیط گرس‌هاپر را برطرف می‌کند.
  2. مهم‌ترین اهداف این کتاب بررسی سه پلاگین PanelingTools,Weaverbird و Super Mesh برنامه گرس‌هاپر راینو است. پلاگین­های PanelingTools و Super Mesh بیشتر روی طراحی نقوش و ایجاد الگو و کامپونت‌های دو و سه بعدی روی سطوح شکل کاربرد دارند. افزونه Weaverbird نیز جهت ویرایش (تقسیم بندی،هموارسازی،ایجاد قاب و…) موضوعاتی از نوع مش کاربرد دارد.

سجاد امیدی پور