گرس‌هاپر یکی از محبوبترین نرم‌افزارهای مورد استفاده طراحان و به خصوص طراحان صنعتی می‌باشد. این برنامه یک محیط جانبی از نرم‌افزار مدل‌سازی راینو است، که در حین اجرای برنامه راینو فقط می‌توان به آن دسترسی داشت. ورودی‌های مورد نیاز الگوریتم‌های نوشته شده در این برنامه از محیط راینو دریافت و خروجی‌های آن هم در برنامه راینو نمایش داده می‌شود.

 این برنامه به طراحان این امکان را می‌دهد که به روش پارامتریک (الگوریتمیک) به طراحی موضوعات مورد نظرتان بپردازید. در برنامه‌ی گرس‌هاپر بر خلاف سایر برنامه‌های مدل‌سازی (اتوکد، راینو، مکس، مایا و…) روی اشکال هندسی واقعی کار نمی‌شود، بلکه روی منطقی که این اشکال بر اساس آن ساخته می‌شوند کار می‌شود.
زمانی که منطق ساخت یک دایره به وجود آمد، می‌توان پارامترهای آن، شعاع و مرکز دایره را تغییر دهید و نیاز به ترسیم مجدد نیست. تغییر دادن فرم پیچیده توسط پارامترهای اصلی این امکان را می‌دهد که طراح‌ها راحت‌تر و سریع‌تر به فرم‌های دلخواه رسیده و در کنار آن یافتن فرم‌های بهینه از نظر تابع هدف نیز آسان‌تر گردد.
یکی دیگر از قابلیت‌های این برنامه این می‌باشد که امکان احجام ساخته شده با این نرم افزار قابلیت انتقال به سایر نرم‌افزارها تحلیلی و ترسیمی  و همچنین نرم افزارهای آنالیز انرژی  و نرم‌افزارهای شبیه‌سازی و برنامه نویسی (مانند پایتون) را به سادگی دارند. طراحی الگوریتمیک و تکرار شونده در حال تبدیل شدن به یکی از گرایش های محبوب در حرفه معماری می‌باشد و در این میان نقش سرعت بخشی به این حرکت توسط افزونه‌ی گرس هاپر بدون انکار است.

این کتاب توسط سجاد امیدی پور تهیه و تنطیم شده است.

گرس هاپر

سجاد امیدی پور